>
  • Politica

  • Economie

  • Sport

  • Actualitate

  • Editorial

  • Social

  • Dezvaluiri

LAUREAŢII SALONULUI DE PICTURĂ ,,ARTE MICI”- 2018

MARELE PREMIU „ARTE MICI”, acordat de SC MANINTER CAR SRL MOTRU:  Silvia MURZACOV, Cahul – Republica Moldova, 12 ani; ORDINUL „ARTE MICI”Carmen PORUMBEL, Novaci, Gorj – România, 11 ani; PREMIUL I
[11-15 ani] Luxreţia TOMOIANU, Cahul – Republica Moldova, 15 ani; [7-10 ani] Iulia Teodora CRĂCIUNESCU, Târgu Jiu, Gorj – România, 10 ani; [3-6 ani] Anna KARGL, Enikelberg – Austria, 6 ani.
 PREMIUL II
[11-15 ani] Erica ANASTASII, Cahul – Republica Moldova, 15 ani; [7-10 ani] Alexandra Elena ŞTEFAN, Constanţa, Constanţa – România, 10 ani; [3-6 ani] Sofia IVAŞCU, Barcelona – Spania, 6 ani
 PREMIUL III
[11-15 ani] Anastasia LÎJINA, Cahul – Republica Moldova, 13 ani; [7-10 ani] Xenia NICHIFOREAC, Cahul – Republica Moldova, 9 ani; [3-6 ani] Sara Maria ŞTIRBU, Drobeta Turnu Severin, Mehedinţi – România, 6 ani.
Premiul UNIUNII ARTIŞTILOR PLASTICI DIN  ROMÂNIA, acordat de Traian Mârza: Cleopatra DUŢĂ, Novaci, Gorj – România, 6 ani; PREMIUL SPECIAL „ŢARA NOASTRĂ, CASA NOASTRĂ”, acordat de ROMANIAN COMMUNITY OF WA INC. Australia şi PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Ruxandra BARANOVSCHI, Perth WA – Australia, 9 ani; Catia Larisa CROITORU, Motru, Gorj – România, 12 ani. PREMIUL SPECIAL „DE FRANCHEŢE”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Maria Antonia ANIŢOIU, Buzău, Buzău – România, 6 ani. PREMIUL SPECIAL „NICOLAE PÂRVAN”, acordat de Poliţia municipiului Motru: Diana Andreea COJOCARU, Giurgiu – România, 13 ani. PREMIUL SPECIAL „ATELIERE CULTURALE”, acordat de SC MANITER CAR SRL Motru: Ioan Mihail MUTU, Drobeta Turnu Severin, Mehedinţi – România, 10 ani; PREMIUL SPECIAL „SEMNE OLTENEŞTI”, acordat de IPA-Regiunea 1 Gorj: Alessia DIACONESCU, Novaci, Gorj – România, 7 ani; PREMIUL SPECIAL „EXPLOZIV ÎN PICTURĂ”, acordat de Publicaţia Gazeta de Mâine: Cristina ISAC, Cahul – Republica Moldova, 12 ani. PREMIUL SPECIAL „CURAJ ÎN ARTĂ”, acordat de SC MANINTER CAR SRL MOTRU: David IVANCEA, Motru, Gorj – România, 4 ani; PREMIUL SPECIAL „POVESTEA CULORII”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Antonia Maria MANOLE, Piteşti, Argeş – România, 7 ani; PREMIUL SPECIAL „AUREL POTCOVARU”, acordat de Poliţia municipiului Motru: Petruţa Maria BĂLUŢĂ, Crasna, Gorj – România,  11ani; PREMIUL SPECIAL „(NON)CULORILE”, acordat de Casa de Cultură Motru: Alesia MANOLACHE, Comăneşti, Bacău – România, 6 ani; PREMIUL SPECIAL „POVEŞTI DESENATE”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Ionela-Daniela PARTENIE, Motru, Gorj – România, 12 ani; PREMIUL SPECIAL „CULORI PRIMARE DE ACASĂ”, acordat de DALIPRINT AND SALE SRL-D: Elizaveta SELEZNIOVA-ARABADJI, Cahul – Rep.Moldova, 14 ani; PREMIUL SPECIAL „GORJEANUL TALENTAT”, acordat de Minodora Sucea (COTIDIANUL „GORJEANUL“): Ioan Rareş TOMESCU, Novaci Gorj – România,7 ani; PREMIUL SPECIAL „BUNA-VESTIRE”, acordat de FLORIN PREDA-DOCHINOIU: Andreea Francesca PALADE, Focşani, Vrancea – România, 13 ani; PREMIUL SPECIAL „CULORI PRIMARE OLTENEŞTI”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Anastasia RUDENCO, Cahul – R. Moldova, 15 ani; PREMIUL SPECIAL „PRIETENII ARTELOR”, acordat de SC MANITER CAR SRL: Alina GUSLICOVA, Cahul – R. Moldova, 13 ani; PREMIUL SPECIAL „PALETA FERMECATĂ”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Anastasia RADU, Cahul – R. Moldova, 15 ani; PREMIUL SPECIAL „LUMINĂ DIN CULOARE”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Anastasia PEREVERZEVA, Cahul – Republica Moldova, 13 ani;PREMIUL SPECIAL DE „PAŞI ÎN ARTĂ”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Marina ROŞCA, Cahul – R. Moldova, 15 ani; PREMIUL SPECIAL „ZÂMBETUL COPILĂRIEI”, acordat de ROMANIAN COMMUNITY OF WA INC. Australia şi PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Laurielle EACOBUTA, Perth WA – Australia, 11 ani; Alina FURTUNĂ, Hînceşti – R. Moldova, 14 ani. PREMIUL SPECIAL „FARMECUL CULORILOR”, acordat de ROMANIAN COMMUNITY OF WA INC. Australia şi PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Alexandra Nicol TIŢA, Beverley – W Australia, 14 ani; Ana ŢENE, Giurgiu  – România, 6 ani. PREMIUL SPECIAL „VORBE PICTATE”, acordat de ANONIMII „ARTE MICI”: Ieremici MILOŞ (Jeremić Miloš), Deliblato – Serbia, 14 ani; PREMIUL SPECIAL „DE CULOARE”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Marko JOVANOVIC, Deliblato – Serbia, 13 ani; PREMIUL SPECIAL „CULORI ŞI CONTRASTE”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Dumitriţa Vîlcu, Hînceşti – R. Moldova, 13 ani; PREMIUL SPECIAL „MARIUS BUNESCU”, acordat de IPA Regiunea 1 Gorj: Ana Maria COSFERENŢ, Mătăsari, Gorj – România, 15 ani; PREMIUL SPECIAL „DE EXCLUSIVITATE”, acordat de ROMANIAN COMMUNITY OF WA INC. Australia şi PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Irene Georgiana TIŢA, Beverley – W Australia, 12 ani; David Felix GALBEN, Portimão – Portugalia, 7 ani; PREMIUL SPECIAL „PENELUL FERMECAT”, acordat de CASA DE CULTURĂ MOTRU: Bianca Georgiana COJOCARU,Bacău – România, 13 ani. PREMIUL SPECIAL „FASCINAŢIE DE ÎNGER“, acordat de CASA DE CULTURĂ MOTRU: Andreea Gabriela PIŢIGOI, Focşani, Vrancea – România, 9 ani; PREMIUL SPECIAL „POEZIA CULORII”, acordat de CASA DE CULTURĂ MOTRU: Ariana GUBENCU, Hînceşti –R. Moldova, 14 ani; PREMIUL SPECIAL „DE ORIGINALITATE“, acordat de Niki Roşulescu:  Andreea-Giulia DRAGĂ, Tismana, Gorj – România, 11 ani; PREMIUL SPECIAL „CULORI DE REZONANŢĂ”, acordat de IPA –Regiunea 1 Gorj: Cătălina NASTASE, Calarasi – R. Moldova, 15 ani; PREMIUL SPECIAL „TAINE VIZUALE”, acordat de Vasile Dudescu: Valeria Ştefania ŞTEFAN, Comăneşti, Bacău – România, 13 ani; PREMIUL SPECIAL „SIMFONIA CULORILOR”, acordat de Liviu Emanoil:  Iris Andreea ALBU COJOCEA, Focşani, Vrancea – România, 7 ani; PREMIUL SPECIAL „SEMNE PE NISIP”, acordat de ROMANIAN COMMUNITY OF WA INC. Australia şi PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Jessica BĂCĂNARU, Munster, W Australia, 15 ani; Anastasia BARB, Târgu Jiu, Gorj – România, 11 ani; PREMIUL SPECIAL „PATRIA DIN SUFLET”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Roxana ARNAUT, Cahul – R. Moldova, 14 ani; PREMIUL SPECIAL „CULORILE COPILĂRIEI”, acordat SC MANINTER CAR SRL MOTRU: Daria BERBECEL, Novaci Gorj – România, 11 ani; PREMIUL SPECIAL „GHEORGHE MARIN”, acordat de Florin Preda-Dochinoiu: Maria Iuliana DĂIANU, Novaci Gorj – România, 11 ani; PREMIUL SPECIAL „SURÂS DE ALBASTRU”, acordat de ALEXANDRA MACIAC: Iasmina-Mihaela CURELEA, Motru, Gorj – România, 12 ani; PREMIUL SPECIAL „PRIMĂVARA PICTURII ROMÂNEŞTI”, acordat de SC ENIASAN SRL MOTRU: Adriana-Ştefania CÂRSTEA, Poiana Lacului, Argeş – România, 6 ani;     PREMIUL SPECIAL „CONSTANTIN BUNILĂ”, acordat de Florin Preda-Dochinoiu: Joshua GHIDU, Atlanta, Georgia – SUA, 11 ani; PREMIUL SPECIAL „PICĂTURĂ DE MARTIE”, acordat de SC ENIASAN SRL MOTRU: Bianca Victoria TITERLEA, Dr.Tr. Severin, Mehedinţi – România, 5 ani; PREMIUL SPECIAL „GHEORGHE (GEORGE) CHIROVICI”, acordat de ROMANIAN COMMUNITY OF WA INC. Australia şi SC MANINTER CAR SRL MOTRU: Georgiana LEBER, Perth WA – Australia, 5 ani; Denisa RĂDULESCU, Peştişani, Gorj – România, 13 ani; PREMIUL SPECIAL „TRAIAN DĂDĂLĂU”, acordat de PUBLICAŢIA „GAZETA DE MÂINE”: Alexandra-Elena DRAGNE, Giurgiu, Giurgiu – România, 6 ani; PREMIUL SPECIAL „MANIFESTĂRI PLASTICE”, acordat de SC ENIASAN SRL MOTRU: Arina DUDUŢĂ, Pelinia – Rep. Moldova, 13 ani; PREMIUL SPECIAL DE PRESĂ, acordat de ROMANIAN COMMUNITY OF WA INC. Australia şi PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Joshua EACOBUTA, Perth – Australia, 7 ani; Florin BUICAN, Costeşti, Argeş – România, 15 ani; PREMIUL SPECIAL „DE OPŢIUNE”, acordat de ROMANIAN COMMUNITY OF WA INC. Australia şi PRIMĂRIA MUN. MOTRU: Isaac Negrulj NOAH, Perth WA. – Australia, 7 ani; Lucia NICHIFOR, Madrid – Spania, 12 ani; PREMIUL SPECIAL „ARTE FRUMOASE”, acordat de SC MANINTER CAR SRL MOTRU: Nicoleta ANTONI, Călăraşi – R. Moldova, 8 ani; PREMIUL SPECIAL „MOTIVE OLTENEŞTI”, acordat de ROMANIAN COMMUNITY OF WA INC. Australia şi PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Raissa DUMA, Perth WA – Australia, 8 ani; Ana-Maria LUCHIAN, Orhei – Republica Moldova, 11 ani. PREMIUL SPECIAL „(NON)CULORILE”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Radu STOIAN, Galaţi, Galaţi – România, 9 ani; PREMIUL SPECIAL „DE REPREZENTARE”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Valentina Elena Suzana BIROU, Văgiuleşti, Gorj – România, 14 ani. PREMIUL SPECIAL „CROMATICA”, acordat de Nicolae DRAGOŞ: Adelina STURZA, Călăraşi – R. Moldova, 15 ani. PREMIUL SPECIAL „DE DEBUT”, acordat de SC MANINTER CAR SRL MOTRU: Andra-Ioana ARDELEANU, Comăneşti, Bacău – România, 9 ani; PREMIUL SPECIAL „DE IMPRESIE”, acordat de Nicolae DRAGOŞ: Nina PĂPUŞOI, Cahul – Republica Moldova; PREMIUL SPECIAL „FIGURATIV ÎN ARTĂ”, acordat de SC MANINTER CAR SRL MOTRU: Darius Andrei MAFTEI, Năvodari, Constanţa – România, 7 ani;
PREMIUL SPECIAL „RELIEFURI PICTATE”, acordat de SC MANINTER CAR SRL MOTRU: Ioana COCONEŢU, Novaci, Gorj – România, 10 ani; PREMIUL SPECIAL „DE PATRIOTISM”, acordat de Liviu Emanoil: Ana-Maria CÂRSTEA, Poiana Lacului, Argeş – România, 12 ani; PREMIUL SPECIAL „VIZIUNI ŞI DISCURSURI”, acordat de SC ENIASAN SRL MOTRU: Laura-Maria TĂNASE, Mangalia, Constanţa – România, 10 ani; PREMIUL SPECIAL „CREATOR AUTENTIC”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Gabriela POSTOLACHI, Pelinia – R. Moldova, 13 ani. PREMIUL SPECIAL „PERIMETRU PLASTIC”, acordat de ROMANIAN COMMUNITY OF WA INC. Australia şi PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Caleb EACOBUTA, Perth – Australia, 10 ani; Ştefania RĂDUŢ, Albeşti, Constanţa – România, 8 ani; PREMIUL SPECIAL „TRADIŢII CULTURALE”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Delia DAN, Giurgiu, Giurgiu – România, 9 ani; PREMIUL SPECIAL „SUPRAFEŢE DE CULOARE”, acordat de SC MANINTER CAR SRL MOTRU: Izabela-Elena MÂNZU, Târgu Jiu, Gorj – România, 9 ani; PREMIUL SPECIAL „SEMNE ŞI TONURI”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Bianca MORARU TOMA, Hînceşti – R. Moldova 11 ani;PREMIUL SPECIAL „JOC DECORATIV”, acordat de PAROHIA MOTRU II: Beniamin AXENTE, Mătăsari, Gorj – România, 10 ani; PREMIUL SPECIAL „IMPULSURI CROMATICE”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Dalia Elena VOICU, Constanţa – Romania, 10 ani; PREMIUL SPECIAL „GRAFISM ELEGANT”, acordat de SC MANINTER CAR SRL MOTRU: Vadim IVASIȘIN, Hînceşti, R. Moldova, 14 ani; PREMIUL SPECIAL „SUBIECT CROMATIC”, acordat de SC ENIASAN SRL MOTRU: Natasha Nicoleta MARTINYUK, Timişoara, Timiş – România, 7 ani; PREMIUL SPECIAL „EDIFICII şi EMOŢII”, acordat de SC MANINTER CAR SRL MOTRU: David Andrei BĂLAN, Motru, Gorj – România, 9 ani; PREMIUL SPECIAL „VOCAŢIE DE PICTOR”, acordat de SC ENIASAN SRL MOTRU: Maia Georgiana MIHĂILESCU,  Reşiţa, Caraş Severin – România, 10 ani; PREMIUL SPECIAL „METAFORE AUXILIARE”, acordat de SC ENIASAN SRL MOTRU: Rareş LUŢĂ, Mătăsari, Gorj – România, 6 ani; PREMIUL SPECIAL „ARMONIE ŞI ECHILIBRU”, acordat de SC MANINTER CAR SRL MOTRU: Darya-Sara MATEI,  Motru, Gorj – România, 9 ani; PREMIUL SPECIAL „CONTURURI şi CONTRASTE”, acordat de SC ENIASAN SRL MOTRU: Sara Mihaela LĂSCĂTEU, Tismana (Pocruia), Gorj – România, 3 ani; PREMIUL SPECIAL „PROIECŢII IMAGINARE”, acordat de SC ENIASAN SRL MOTRU: Andrei STANCIU, Piteşti, Argeş – România, 8 ani; PREMIUL SPECIAL „DE NOBLEŢE”, acordat de SC ENIASAN SRL MOTRU: Horia STELEA, Novaci, Gorj – România, 7 ani. PREMIUL SPECIAL „CONVENŢII VIZUALE”, acordat de SC MANINTER CAR SRL MOTRU: Giulia Andreea ȚARFULEA, Novaci,  Gorj – România, 10 ani; PREMIUL SPECIAL „SIMBOLURI DE LUMINĂ”, acordat de SC MANINTER CAR SRL MOTRU: Roxana-Ioana ADAM, Comăneşti, Bacău – România, 10 ani; PREMIUL SPECIAL „SENSIBILITĂŢI PICTURALE”, acordat de Teodor Dădălău: Drăghici Vladimir TUDOR, Târgu Jiu, Gorj – România, 7 ani; PREMIUL SPECIAL „CONCEPŢII SIMPLE”, acordat de ROMANIAN COMMUNITY OF WA INC. Australia şi PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Ştefan GRACE, Perth WA- Australia, 6 ani; Ana Maria COŞERIU, Comăneşti, Bacău – România, 10 ani; PREMIUL SPECIAL „OPTIMISM ŞI CREDINŢĂ”, acordat de Teodor Dădălău: Ana-Maria BRÂNDUŞOIU, Motru, Gorj – România, 9 ani; PREMIUL SPECIAL „VOLUME MODERNISTE”, acordat de IPA Regiunea 1 Gorj: Catinca Ioana DRĂGHICI, Târgu Jiu, Gorj – România, 8 ani; PREMIUL SPECIAL „LIMBAJUL FORMELOR”, acordat de IPA Regiunea 1 Gorj: Ayan Andrés COCH, Castellon – Spania, 7 ani; PREMIUL SPECIAL „ŢARĂ NATALĂ”, acordat de REMUS BUGA: Alexandra Maria DRAGOMIR, Crasna, Gorj – România, 9 ani; PREMIUL SPECIAL „DECORAŢIE SPIRITUALĂ”, acordat de ACSRPP: Irina Ioana TACHE, Piteşti, Argeş – România, 9 ani; PREMIUL SPECIAL „COPILĂRII DESENATE“, acordat de ROMANIAN COMMUNITY OF WA INC. Australia şi ACSRPP: Abigail EACOBUTA, Perth, WA Australia, 6 ani; Sara BELBA, Timişoara, Timiş – România, 8 ani. PREMIUL SPECIAL „DE PROMOVARE”, acordat de SC ANBITAS SRL MOTRU: Roberta Ana-Maria PANDURU, Tismana, Gorj – România, 9 ani; PREMIUL SPECIAL „CONSTANTIN BRÂNCUŞI”: Silvana BĂLONIU, Motru, Gorj – România, 14 ani; PREMIUL SPECIAL „IOSIF KEBER”: Constantin-Dragoş BOGDAN, Târgu Jiu, Gorj – România, 7 ani; PREMIUL SPECIAL „FLORIN ISUF”: Luca Sebastian PIGUI, Târgu Jiu, Gorj – România, 12 ani; PREMIUL SPECIAL „CONSTANTIN BLENDEA”: Timeea Maria CHIŢULESCU, Motru, Gorj – România, 8 ani;  PREMIUL SPECIAL „ALINA ROŞCA”: Daria OPRIŢA, Glogova, Gorj – România, 8 ani; PREMIUL SPECIAL „CORNELIU BABA”: Elena BĂLOI, Novaci, Gorj – România, 8 ani; PREMIUL SPECIAL „DUMITRU GHIAŢĂ”: Alexandru PUIU, Târgu Jiu, Gorj – România,12 ani; PREMIUL SPECIAL „ARTE MICI”: Cristina ŞERBAN, Târgu Jiu, Gorj – România, 12 ani; PREMIUL SPECIAL „ROMÂNIA CENTENARĂ”: Eduard Andrei CHIŢULESCU, Motru, Gorj – România, 14 ani. PREMIUL SPECIAL „ION ŢUCULESCU”: Adelina AVRAMESCU, Târgu Jiu, Gorj – România,13 ani. PREMIUL SPECIAL „MIHAIL DAN“: Claudiu PĂNOIU, Târgu Jiu, Gorj – România,12 ani; PREMIUL SPECIAL „VASILE BLENDEA”: Denisa LUCACI, Târgu Jiu, Gorj – România,12 ani; PREMIUL SPECIAL „LUMINA DIN CULOARE”: Robert PRUNESCU, Târgu Jiu, Gorj – România,12 ani; PREMIUL SPECIAL „ILUSTRAŢII GORJENEŞTI”: Valeria BĂLĂŞOIU, Târgu Jiu, Gorj – România, 11 ani; PREMIUL SPECIAL „PRIMA CULOARE PRIMARĂ”: Alin Ionuţ GEANĂ, Târgu Jiu, Gorj – România, 12 ani; PREMIUL SPECIAL „ACT CREATOR”: Radu Petrişor TUFOI, Glogova, Gorj – România, 12 ani; PREMIUL SPECIAL „CROCHIURI GORJENEŞTI”: Alexandru GUŞATU, Târgu Jiu, Gorj – România, 12 ani; PREMIUL SPECIAL „ZBOR INFINIT”:  Patricia-Victoria MANOLESCU, Glogova, Gorj – România.
După cum vedeţi, stimaţi cititori, organizatorii Salonului de Pictură „ARTE MICI" s-au ţinut de cuvânt: au acordat peste 100 de premii, în  afara  trofeelor tradiţionale, la ediţia din acest an. Credem că am reuşit, publicând  lista INTEGRALĂ a premiilor  şi premianţilor, alături de cei care le-au acordatm am reuşit aşadar să mai …tăiem din  emoţiile participanţilor care se vor regăsi printre laureaţii din acest an. Ilustrăm  această listă cu o parte dintre lucrările concurenţilor, totul în limita spaţiului  tipografic disponibil…. Adresându-le felicitări tuturor participanţilor, promitem să  revenim cu ala Laureaţilor şi festivitatea de premiere, duminică, 25 martie, de sărbătoarea Bunei Vestiri!
Marius BECHERETE

Postat în:: , ,

ziarul universul

Ziarul Universul

Săptămânal de informare, anchetă şi comentarii. Fondat: 1884 Luigi Cazzavillan, 2001 Ion Cilica-Deaconu Contact.

Lasa un comentariu